Eleştirel Tarih Yazıları Mete Tunçay

ISBN: 9789756201061

Published: March 2005

Paperback

328 pages


Description

Eleştirel Tarih Yazıları  by  Mete Tunçay

Eleştirel Tarih Yazıları by Mete Tunçay
March 2005 | Paperback | PDF, EPUB, FB2, DjVu, talking book, mp3, RTF | 328 pages | ISBN: 9789756201061 | 8.26 Mb

Tarihin ayrı ayrı türleri vardır. En basitinden, incelenen dönemin zamanımızdan uzaklığına göre, tarih (yazı) – öncesi tarih, Eskiçağ tarihi, Ortaçağ tarihi, Yeniçağ tarihi, Yakınçağ tarihinden söz edilebilir. Bu dönemlerden herhangi biriyle metotluMoreTarihin ayrı ayrı türleri vardır.

En basitinden, incelenen dönemin zamanımızdan uzaklığına göre, tarih (yazı) – öncesi tarih, Eskiçağ tarihi, Ortaçağ tarihi, Yeniçağ tarihi, Yakınçağ tarihinden söz edilebilir. Bu dönemlerden herhangi biriyle metotlu olarak uğraşana “tarihçi” denir- ama yaptıkları iş, birbirlerinden hayli farklıdır.

Pre-historia çalışan tarihçi (arkeolog), bulabildiği kalıntılardan, o nesneleri yapan ve kullanan insanların yaşamına ilişkin genellemeler kurmak zorundadır. Yakın dönemlere doğru geldikçe, tarihçinin marifeti, tam tersine, belge-tanıklık bolluğu içinde anlamlı-önemli olanları seçmektir.

(...) Sonra, araştırılan mekanlara göre de, tarih türleri farklılaşır: Türkiye tarihi, Avrupa tarihi, Uzakdoğu tarihi, Güney Amerika tarihi vb. Bunlarla uğraşanların bazı sorunları ortaktır ama bazıları da kendilerine özgüdür.Nihayet, tematik tarih türleri vardır: Siyasal olaylar tarihi, toplumsal tarih, kültürel tarih, ekonomi tarihi, felsefe tarihi, siyasal düşünceler tarihi, bilim tarihi, kimya tarihi vb.) Bunların her birinin sorunsal çerçevesi başka başka olmalıdır.

Yine de, ne tür tarih yaparlarsa yapsınlar, bütün tarihyazımcıların şunlar gibi, kimi ortak niteliklerinin bulunması gerektiğini söyleyebiliriz: Bütün verileri sorgulamak- eleştirel ve nesnel olmak- varolmayanın olduğunu söylememek- varolanı görmezlikten gelmemek- biricikler üstünde odaklaşırken, başka zaman, mekan ve alanlardan benzerliklerle karşılaştırmalar yapmak- çağının değerlerini ürününe yansıtmak (örneğin, günümüzde barıştan ve demokrasiden yana olmak).

Mete Tunçay’ın yapıtları, Türkiye’nin yakın tarihinin doğru anlaşılması ve soğukkanlılıkla değerlendirilebilmesi için eşsiz imkanlar sağlar. Tunçay, tüm yapıtlarında tarihimizin tartışmalı meselelerini eleştirel bir tarzda ve tarihçiden beklenen soğukkanlı tutumla ele alır. Bu kitap, Tunçay’ın bu bakış açısını yansıtan, değişik dönemlerde yayımlanmış bir dizi çalışmasının derlenmesiyle vücud buldu. Kitapta yer alan yazılar, Türkiye’nin tarihi, ama hala güncel sorunlarını doğru tahlil edebilmek için oldukça önem taşıyor.Enter the sum

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "Eleştirel Tarih Yazıları":


ubihealth-project.eu

©2011-2015 | DMCA | Contact us